89. Széchenyi Béla (1837-1918) utazó...
... a „legnagyobb magyar” fia autográf levele Ybl Miklós építésznek „Tisztelt Ybl úr!” megszólítással.
A levél elején felidézi, hogy 1869-ben bízta meg a címzettet budai palotája építésével, majd nagyon alaposan taglalva a szerződés részleteit, kéri, hogy az addig elvégzett munkálatokkal és az alvállalkozókkal kötött megállapodással kapcsolatban számoljon el. A kimért hangvételből ítélve úgy tűnik, kissé megrendülhetett a bizalma Ybl iránt, bár a végén „Tisztelő honfitársa” olvasható. Feltehetően rendeződött kettejük kapcsolata, hiszen az épület az 1880-as évek közepére elkészült. Az 1945-ös ostrom idején elpusztult palota a Lánchíd budai hídfőjétől kissé délre állt. A kiegyezés után népszerű elképzelés volt, hogy a budai királyi vár alatt palotasor épüljön a Duna partján. A Fővárosi Lapok 1874-ben ezt írja: „A mágnásoknak nem a Sándor-utcában, hanem a budai Dunaparton kellene építtetni palotáikat, hol kereskedelmi forgalom nem igen fog fejlődni s hol a kiépítést a főváros szépítése is követeli. Ugyane szempontból építkeztek gr. Andrássy Károlyné, gr. Andrássy Gyula, b. Lipthay Béla, Széchenyi és Zichy grófok”.
6 beírt oldal.
Kelt: Nagycenk, 1877. I. 30.
Kikiáltási ár: 300 000,-
A darab a Hereditas Antikvárium 2025. december 5-én lezajlott 19. árverésének tétele, az aukciót követően nem megvásárolható. / This item is a lot from Hereditas Antikvárium’s 19th auction, which took place on 5 December 2025, and it cannot be purchased after the auction.

